Archive | Uncategorized RSS feed for this section

Six Flags…Here We Come!

12 Jul

Today Cameron and I are heading out to Dallas! We’re gonna leave after work, go to Six Flags tomorrow and come back Thursday! It’s his birthday present…a lot more money than I usually spend on a present, but maybe it can make up for all the times I bought him socks and underwear as gifts! 🙂 Gracia’s staying with her grandparents, first time we’ve left her this long. 😦

But I am planning some posts on how to save at Six Flags and how to save on trips in general, so be looking for those next week!

Dec. '10 in Mexico

This picture has nothing to do with my post, I just decided I didn’t want 2 posts in a row with no pictures!

Advertisements

Recipe: Chicken Strips

11 Jul

Here’s a yummy marinade from my  mom. I did it with chicken breasts cut into strips, but you can also use beef.

Marinade:

  • 4 Tbsp. oil
  • 4 Tbsp. soy sauce
  • 2 Tbsp. lemon juice (my mom said she’s used vinegar before if she doesn’t have any lemons on hand)
  • 1 Tbsp. brown sugar
  • 2 cloves garlic minced (or just use garlic powder)
  • 1 tsp. basil (I didn’t have any basil, so I used oregano)

They’re especially good if you marinate them for a day or two. You can cook them on the grill or in a pan on the stove top.

 

Bubbles

7 Jul

I found this super easy way to make your own bubble mixture from the Purposed Heart (check out her site to see how to make a bubble wand too). All you need is:

  • 3/4 cup of dish detergent
  • 1 cup of water

Mix the dish soap and water in a pot, then bring it to a boil. Let it cool….and voila, you have bubbles! 🙂 Gracia’s glad to have some more bubble soap, so she can blow bubbles again!

And if you need any other fun and frugal kid ideas check these out (just click the photo to be taken to the full post):

Homemade Finger Paint

Juice Lid Memory Game

Groceries/Menu for Next 2 Weeks

5 Jul

HEB groceries $97.67

Here’s my groceries for the first 2 weeks of July. I went to HEB, Sam’s Club and Albertsons.

How I saved at HEB:

  • Saved $11.41 by buying generic brand
  • Saved $1.36 by buying on sale items
  • Saved $3.75 by using coupons (in store Tabasco coupon,  in store, buy one get one half off make-up brushes, in store, buy Tostitos chips get HEB chips free, and a printed out Newman’s Own coupon)

My total at HEB was $97.67.

My Albertson’s trip I spent $38.20 and saved $31.38!!!! It was all done by buying on sale items. The 2 roasts were buy one get one free (perfect since Cameron requested a roast as his b-day meal). The chicken breasts, whole chicken, grapes, apples and corn were all on sale too.

It seems like HEB’s everyday prices are generally cheaper, but Albertsons has some great sales, especially in meat. So I’m trying to mostly shop at HEB and stop in at Albertsons for any great sales.

Sam's Club and Albertsons Groceries. Saved $31.38 at Albertsons!

And I spent $43.44 at Sam’s club.

My total in food groceries is: $143.50, leaving me with $106.50 for the rest of the month, which I think is do able, especially since I have 1 roast and 1 whole chicken in the freezer that I’m not even planning on using yet, so I can use them later in the month.

My total in non-food items is: $35.81, leaving me $4.19. I bought toilet paper, toothpaste, aluminum foil, laundry detergent and make-up brushes, I don’t think I’ll have to buy much more in this category this month.

Here’s what’s on the menu plan for the next 2 weeks:

Breakfasts: Granola, oatmeal, peanut butter power pucks, toast, smoothies, eggs

Lunches: Leftovers, sandwiches, burritos

Suppers:

  • Roast with carrots, potatoes, gravy and rolls (my mother-in-law brought the rolls). And whole wheat honey carrot cake for dessert. This was Cameron’s birthday meal.
  • Stew or pot pie made from leftover roast and rolls
  • Black bean quesadillas, fresh salsa and chips, grapes
  • Salad with hard boiled or deviled eggs, some sort of fruit
  • Chicken and brown rice made with homemade chicken broth and steamed broccoli
  • Stuffed peppers made with leftover brown rice and black beans, apples and cream cheese dip from Tammy’s Recipes
  • Chicken strips, corn on the cob, millet
  • Ramen noodle stir fry (if there’s any leftover millet, I’ll throw that in too)
  • Grilled cheese sandwiches (with slices of tomato in them if there’s any left), veggies and dip, mangoes
  • Chicken burger sandwiches, homemade oven fries, salad
  • Chicken quesadillas (with any leftover chicken), fresh salsa and chips, apples and dip
  • Leftovers

I’m realizing that planning my meals for 2 weeks, I don’t have to come up with 14 different main meals, between leftovers and eating out I don’t usually end up making every meal I plan.

Poll: Eating Out

30 Jun

I don’t have much time today. I’m starting my July grocery shopping a day early. Next week I’ll share my June Challenge results, and my groceries and menu for the next 2 weeks. So since I don’t have much time, I’m just gonna do another poll today!

Facebook Mess Up and New Page

28 Jun

So…I’m not the smartest when it comes to computers and all that…I recently made a facebook account for my blog…only to realize that I made it as a person, and the other blogs that have facebooks have it as a PAGE. So here’s a link to my new facebook PAGE, I’m going to get rid of the other account. Sorry about any confusion.

You CAN Afford to Eat Healthy!

23 Jun

Exercise is a part of being healthy, but so is eating right. I’ve heard so many people say that they can’t afford healthy food. I won’t deny that some healthy foods are expensive, but there’s actually a lot of very affordable healthy foods out there. You may even find that you eat cheaper when you eat healthy.

Here’s a list of a few cheap and healthy foods (this is by no means all of them):

  • Oatmeal – Has iron and fiber. Costs $2.24  for a big thing of it that makes 30 servings! Or if you don’t like eating hot oatmeal you can make granola out of it.
  • Potatoes – Keep the skins on, that’s where most of the nutrients are and nothings wasted.
  • Beans – High in fiber and protein. And they’re not only way cheaper than meat, but also a lot lower in fat!
  • Lentils – These are not only cheap, but easy to cook. Unlike beans they don’t need to be soaked overnight.
  • Raisins – I love dried fruits, but most are expensive and some have added sugar. But raisins don’t have extra sugar and they are the cheapest dried fruit I can find.
  • Fruit and veggies – Buy in season, locally grown and on sale to get the most for your money. I find that things like carrots, bananas and apples seem to pretty much always be cheap.
  • Whole wheat bread – It usually doesn’t cost much, if any more, than white bread, or you can make your own.
  • Brown rice – it only costs a little more than white rice, but it goes a long way.
  • Whole Wheat Pasta – I’ve only cooked with this a few times, but you can get it pretty affordably.

Here’s some other tips:

  • A lot of regular grocery stores are carrying health food items, and it’s probably cheaper there than at a health food store, but compare prices to make sure.
  • You may be able to get some healthy foods cheaper at warehouse stores. The cheapest unit price I’ve found on honey is at Sam’s Club.
  • Eat the right sizes, if you eat too much it not only isn’t healthy, it also makes your grocery bill higher.
  • Skip the unnecessary and completely empty calories like soda and candy. There’s nothing healthy in it and the cost really adds up. Save that money to buy healthy food instead.
  • Cook from scratch. You have more control over what goes in, and don’t have to worry about all the preservatives that are in prepared foods. Plus it’s usually cheaper.