Tag Archives: Cheap Foods

You CAN Afford to Eat Healthy!

23 Jun

Exercise is a part of being healthy, but so is eating right. I’ve heard so many people say that they can’t afford healthy food. I won’t deny that some healthy foods are expensive, but there’s actually a lot of very affordable healthy foods out there. You may even find that you eat cheaper when you eat healthy.

Here’s a list of a few cheap and healthy foods (this is by no means all of them):

  • Oatmeal – Has iron and fiber. Costs $2.24  for a big thing of it that makes 30 servings! Or if you don’t like eating hot oatmeal you can make granola out of it.
  • Potatoes – Keep the skins on, that’s where most of the nutrients are and nothings wasted.
  • Beans – High in fiber and protein. And they’re not only way cheaper than meat, but also a lot lower in fat!
  • Lentils – These are not only cheap, but easy to cook. Unlike beans they don’t need to be soaked overnight.
  • Raisins – I love dried fruits, but most are expensive and some have added sugar. But raisins don’t have extra sugar and they are the cheapest dried fruit I can find.
  • Fruit and veggies – Buy in season, locally grown and on sale to get the most for your money. I find that things like carrots, bananas and apples seem to pretty much always be cheap.
  • Whole wheat bread – It usually doesn’t cost much, if any more, than white bread, or you can make your own.
  • Brown rice – it only costs a little more than white rice, but it goes a long way.
  • Whole Wheat Pasta – I’ve only cooked with this a few times, but you can get it pretty affordably.

Here’s some other tips:

  • A lot of regular grocery stores are carrying health food items, and it’s probably cheaper there than at a health food store, but compare prices to make sure.
  • You may be able to get some healthy foods cheaper at warehouse stores. The cheapest unit price I’ve found on honey is at Sam’s Club.
  • Eat the right sizes, if you eat too much it not only isn’t healthy, it also makes your grocery bill higher.
  • Skip the unnecessary and completely empty calories like soda and candy. There’s nothing healthy in it and the cost really adds up. Save that money to buy healthy food instead.
  • Cook from scratch. You have more control over what goes in, and don’t have to worry about all the preservatives that are in prepared foods. Plus it’s usually cheaper.
Advertisements