Tag Archives: Sam’s Club

Groceries/Menu for Next 2 Weeks

5 Jul

HEB groceries $97.67

Here’s my groceries for the first 2 weeks of July. I went to HEB, Sam’s Club and Albertsons.

How I saved at HEB:

  • Saved $11.41 by buying generic brand
  • Saved $1.36 by buying on sale items
  • Saved $3.75 by using coupons (in store Tabasco coupon,  in store, buy one get one half off make-up brushes, in store, buy Tostitos chips get HEB chips free, and a printed out Newman’s Own coupon)

My total at HEB was $97.67.

My Albertson’s trip I spent $38.20 and saved $31.38!!!! It was all done by buying on sale items. The 2 roasts were buy one get one free (perfect since Cameron requested a roast as his b-day meal). The chicken breasts, whole chicken, grapes, apples and corn were all on sale too.

It seems like HEB’s everyday prices are generally cheaper, but Albertsons has some great sales, especially in meat. So I’m trying to mostly shop at HEB and stop in at Albertsons for any great sales.

Sam's Club and Albertsons Groceries. Saved $31.38 at Albertsons!

And I spent $43.44 at Sam’s club.

My total in food groceries is: $143.50, leaving me with $106.50 for the rest of the month, which I think is do able, especially since I have 1 roast and 1 whole chicken in the freezer that I’m not even planning on using yet, so I can use them later in the month.

My total in non-food items is: $35.81, leaving me $4.19. I bought toilet paper, toothpaste, aluminum foil, laundry detergent and make-up brushes, I don’t think I’ll have to buy much more in this category this month.

Here’s what’s on the menu plan for the next 2 weeks:

Breakfasts: Granola, oatmeal, peanut butter power pucks, toast, smoothies, eggs

Lunches: Leftovers, sandwiches, burritos

Suppers:

  • Roast with carrots, potatoes, gravy and rolls (my mother-in-law brought the rolls). And whole wheat honey carrot cake for dessert. This was Cameron’s birthday meal.
  • Stew or pot pie made from leftover roast and rolls
  • Black bean quesadillas, fresh salsa and chips, grapes
  • Salad with hard boiled or deviled eggs, some sort of fruit
  • Chicken and brown rice made with homemade chicken broth and steamed broccoli
  • Stuffed peppers made with leftover brown rice and black beans, apples and cream cheese dip from Tammy’s Recipes
  • Chicken strips, corn on the cob, millet
  • Ramen noodle stir fry (if there’s any leftover millet, I’ll throw that in too)
  • Grilled cheese sandwiches (with slices of tomato in them if there’s any left), veggies and dip, mangoes
  • Chicken burger sandwiches, homemade oven fries, salad
  • Chicken quesadillas (with any leftover chicken), fresh salsa and chips, apples and dip
  • Leftovers

I’m realizing that planning my meals for 2 weeks, I don’t have to come up with 14 different main meals, between leftovers and eating out I don’t usually end up making every meal I plan.

Advertisements

Groceries/Menu – June Challenge Update #2

14 Jun

HEB groceries

Here’s my second update on my June Challenge!

HEB

Here’s how I saved:

  • $2.96 by buying store brand
  • $13.20 by buying sale items (squash, grapes, mangoes, potatoes, canned tomatoes, shampoo and conditioner, and the energy teas were on the clearance shelf.)
  • $2.37 by using coupons (a Tabasco coupon I printed offline and an in-store coupon where I got a free loaf of HEB bread if I bought a loaf of Nature’s Own)

Total food groceries: $58.38

Total savings: $18.53

Albertsons

Albertsons was having a a good sale on boneless skinless chicken breasts ($1.69/lb.).

Total: $8.85

Total savings: $1.64

Sam’s

I got spinach, Parmesan cheese and reduced for quick sale hamburger meat.

And I bought cheese, spinach, eggs, carrots and tortilla chips as Sam’s earlier this month, but never got around to recording it on here.

Total from both trips: $50.34

Total saved: $2.39


So my total for groceries so far this month is: $189.86, which leaves me with $60.14, which doesn’t sound like a lot but the food I bought should last me for 2 weeks, so I think I’ll stay under this month! =)

And by using my grocery shopping strategies I saved $22.56 this week!

I haven’t tallied up my non-food groceries yet or eating out yet. Maybe I’ll post them at the end of the month.

Here’s our 2 week menu plan:

Breakfasts: Oatmeal, cream of wheat, toast, smoothies, eggs

Lunches: Leftovers, sandwiches (sandwich meat, chicken or pbj), bean burritos, leftovers

Suppers:

  • Salmon patties (these were on my last menu, but we never ended up having them)
  • Veggie soup and sandwiches (I have some broccoli stems in the freezer and some wilting celery I’ll use in this, among other vggies too)
  • Baked potatoes with chili (chili already made in freezer)
  • Black bean quesadillas
  • Chicken and brown rice
  • Taco meat burritos
  • Taco salad (with the leftover taco meat)
  • Meatloaf and potatoes (I’m going to try using corn tortilla chip crumbs in place of the regualr crumbs in the meatloaf…we always have so many chip crumbs in the bottom of the bag!)

    Taco Meat

  • Chicken spiedies (this is a regional food from the area I was born. I’m going to make them as our Father’s Day meal).
  • Egg salad sandwiches
  • Bean burritos
  • Ramen noodle stirfry
  • Leftovers

Side Dishes: salad, veggies and dip, potatoes (fries, mashed potatoes), carrot raisin salad, chips and salsa, grapes, big soft ginger cookies , and one night we’re going to someone else’s house and I’m bringing dessert, I think I’ll make chocolate wacky cake with peanut butter icing.

Using Up Some Random Leftovers

31 May

This is a kind of random post, but I thought I’d share a couple ways I used up some leftovers. First of all we had a whole bunch of hot dogs leftover

Cameron eating our leftover hotdog-chili concoction.

from Gracia’s birthday party. And other than just eating hotdogs as they are, I decided to chop them up small and combine them with the leftover chili also from the party. With the hotdogs choped up so small, you hardly noticed them in the chili.

I also had some spinach. I like to buy big things of spinach at Sam’s Club. We eat it in salads and in sandwiches in place of lettuce, but when it starts to get a little wilty, it’s just not as good. So then I like to steam or saute it. My mom gave me the sauteing idea, she had some at my cousins house once. It’s super easy, just heat up some olive oil in a pan and saute the spinach until wilted. You can saute onions and garlic in it too if you want. When it’s done add salt, pepper and garlic powder (if you didn’t use fresh garlic). It’s really quick, healthy and yummy! And best of all, keeps you from throwing out the spinach! =)

A Grocery Challenge!

30 May

So, this past month has been hard (if you wanna know why click here)and I haven’t kept track of our purchases. And it was very interesting, because when I decided I had other things to worry about other than adding up all our expenses, I started to see myself not caring. I’d think, “it doesn’t matter if I spend a lot on groceries, after all I’m not going to add it all up this month.” What a reminder that it really does help to keep track of where our money goes!

So this month I’m starting all over again, but I’m going to try to a challenge. The lowest I’ve had our grocery bill has been about $250 a month. So I’m going to try to see how low I can get it this month. I really want it to be under $250, and hopefully a lot under! I’m going to keep track of all the food I buy and I’ll keep you posted. This is only for food items and does not count toiletry items or eating out, however I’ll keep track of those things too and maybe show you the results.

Here’s my strategies for keeping our grocery bill low:

  • Buy mostly generic brand.
  • Shop at Sam’s Club (using my price book to make sure what I’m buying there is actually cheaper than other stores).
  • Buy sale items (checking out sales online before hand).
  • Stocking up on good deals that won’t go bad before we can eat them.
  • Going to multiple stores when there’s really good deals.
  • Cooking with cheap ingredients (beans, potatoes, oatmeal, rice, in season produce etc…).
  • Wasting as little food as possible. I’m even thinking of maybe keeping track of all wasted food. A lot of other blogs do that.
  • Going grocery shopping every other week instead of every week (if I plan well enough hopefully I won’t even need to run to the store for milk or produce in between my regular trips).
  • Cook with food I already have (pantry and freezer).
  • Use any coupons I find on internet, get in the mail or see in the store (but only if it’s something I actually use).
  • Cooking from scratch, rather than buying already made meals.
  • Plan, using what I already have, sale items and coupons to help me.

So in conclusion I want to keep our food groceries well under $250. It’s my personal challenge for the month of June. Anyone else want to join me in a grocery budget challenge? How much do you plan on spending for you or your family? How do you plan on keeping under the budget?

The Semi-Frugal Birthday Party

23 May

My little Gracia turned 3 this weekend! I remember when she was a newborn, everyone told me that the time would go really fast…and boy were they right! Anyways…we tried to do our party without spending too much money, but also make it a worthwhile party. We could have done some things cheaper, like used real plates instead of paper or made my own tea, but that also would have taken more time. So we decided to meet in the middle, we did some things from scratch and some the faster way.

Here’s an estimate of what we spent on the party. Some of the things I didn’t know an exact amount, especially if it was something made from scratch using small amounts of lots of different ingredients, so I just did an estimated guess.

We fed 13 adults and 5 kids. And we only ate about half the food, so we have several meals covered this week!

Here’s the numbers:

  • Swing (our gift to Gracia) $20
  • Drinks (2 jugs of tea, juice pouches, 2-12 packs of soda) $13
  • Bubble necklaces for the kids $2
  • Plates, cups, silverware, napkins and tablecloths  $17
  • Watermelon $4
  • 3 bags of chips $5
  • Cheese $7
  • Ice $6
  • 60 Hot dogs (Oscar Meyer, no artificial stuff, from Sam’s Club) $8
  • Hot dog buns (also from Sam’s) $4
  • Potato salad – the potatoes cost $6, so with all the other ingredients, I’ll just guess it cost about $9
  • Cake – We had 2 cakes, the cupcakes in the butterfly cake, the icing and decorations were free, I’ll explain more in my cake post. The cake for the butterfly wings and the second cake and it’s icing were all homemade so let’s say I spent $3 on that.
  • Chili – the meat was probably $5 worth and the beans just over $1, so we’ll say $8
  • We had onions, ketchup, mustard and pickles, let’s just say we used $3 worth of those.

TOTAL ESTIMATE: $109

Here’s some ways we either just didn’t spend money or spent less than we could have:

  • Our invitations were free, we just sent out a facebook invite.
  • We didn’t do any decorations.
  • I used a gift bag I already had for Gracia’s gift.
  • We spent very little on the cakes. The cake mix, some of the icing and decorations were free (I’ll elaborate in my butterfly cake post). The rest was made from scratch really cheaply. If we had bought an already made b-day cake it would cost at least $20.
  •  The potato salad and chili were made from scratch. Plus I used beans to stretch the meat in the chili.
  • We did it at a park for free, plus it had a brand new playground which was free, but really fun entertainment for the kids.
  • Most of the things I bought for the party were generic brand.
  • I saved receipts in case we didn’t use anything and wanted to return it. Which was good, because one of the sets of cups we didn’t open and I’m going to return them for a savings of $1.50! =)

So all to say, no it was not the cheapest party on earth, but we did find ways to make it cheaper. And when you save in other areas you can afford to splurge a little on special occasions.

I have more to talk about the party. I’m planning a post on how we made our butterfly cake (no purchasing a special cake pan!). I may also share the Wacky Cake recipe (it uses vinegar, and this is after all national vinegar month) and the peanut butter icing recipe. And I might do a post on how we used up our leftovers from the party.

What ways do you like to save or splurge on birthday parties?

Sam’s Club (and other warehouse stores)

12 Apr

I shop at Sam’s Club. It costs me $40 a year to keep my membership there. So if I don’t save more than $40 a year there, it’s not worth it. But I’ve figured out that in cheese ALONE we cover the membership cost, plus some (we eat a lot of cheese!). Here’ some strategies to get the most out of your bulk store shopping:

  • If it goes bad before you can eat it all, it’s not worth it (I don’t buy very much produce there, as we can’t always eat it fast enough).
  • Make sure you have a place to store all of it. There’s some things I don’t buy there simply because it’s just too big for our little home.
  • Only buy it if it’s something you use (don’t buy it just becuase it’s a good deal).
  • Make sure to shop there enough to cover the cost of your card.
  • Make a price list. Keep track of the unit price of things you buy and compare it to the unit price at regular stores to see what really is a better deal. I’ve learned a lot of things are cheaper at Sam’s but not everything. For example a lot of produce I can buy cheaper at other stores, especially if it’s on sale.

My price list isn’t finished yet, but here’s some items I’ve found cheaper at Sam’s Club:

Raisins

11.2 cents/oz.  Great Value brand at Walmart

10.9 cents/oz. Sunmaid brand at Sam’s Club

Honey

19.5 cents/oz. Hill Country Fair brand on sale at HEB

18.7 cents/oz. Buleson’s brand at Walmart

13.2 cents/oz. at Sam’s

Cheddar Cheese in a block form

$3.74/lb. Hill Country Fair brand at HEB

$2.6/lb. Sam’s

Parmesian Cheese

40.25 cents/oz. HEB sale

31.1 cents/oz. Kraft at Sam’s

Liquid Hand Soap

6.25 cents/fluid oz. Hill Country Fair at HEB

5.75 cents/fluid oz. Equate at Walmart

4.7 cents/fluid oz. Sam’s